O produktu

CLT panely

CLT panely od firmy Stora Enso splňují přísné požadavky jakostní kvality i statické stability. Produkt je tedy více než vhodný uplatnit i pro ty nejsložitější stavební objekty s důrazem na vysoký požadavek estetické kvality.

Co je to CLT

CLT (cross laminated timber) je výrobek (panel) z masivního dřeva zhotovený příčným slepením nejméně tří vrstev jednovrstvých lamelových desek. CLT panely se vyrábějí v rozměrech do 2,95 m šířky a 16 m délky, v síle od 60 mm do 400 mm.

Standardně vyráběné šířky CLT jsou 2,25 – 2,45 – 2,75 – 2,95 m. Na přání lze vyrobit panel až do šířky 3,95 m. Použitá lepidla jsou bez obsahu formaldehydu a šetrná k životnímu prostředí.

Panely CLT poskytují prakticky neomezené možnosti, co se týká stylu a architektury. Jsou vhodné jak pro vnější i vnitřní stěny, tak i pro stropy a střechy bez nutnosti použití dodatečných podpůrných či alternativních konstrukcí. Podle projektu přesně opracované panely se dopravují přímo na staveniště, kde z nich odborná firma postaví během několika dnů hrubou stavbu domu.

Montáž průměrného rodinného domu trvá pouhé dva až tři dny.

Panely CLT jsou maximálně flexibilní a perfektně kombinovatelné s jinými stavebními materiály. Díky přenosu zatížení do dvou směrů nekladou ze statického hlediska žádné meze architektuře domu a budov. Používají se proto stále častěji při výstavbě rodinných domů, ale i více podlažních městských, průmyslových a komerčních objektů.

 

 

Zároveň se panely CLT těší rostoucí oblibě při konstrukci přístřešků na auta a jiných objektů drobné architektury. Se čtyřmi výrobními jednotkami a celkovou roční kapacitou více než 400 000 kubických metrů je Stora Enso celosvětově největším producentem CLT panelů.

CLT panely společnost Stora Enso vyrábí v kvalitě pohledové, nepohledové a průmyslově pohledové. Každá jednotlivá deska je dodávána s broušeným povrchem. Panely se vyrábějí ze smrku, menšinově borovice.

Pro finální povrchové vrstvy v pohledové kvalitě lze vybírat standardně ze smrku, borovice, jedle, modřínu a limby. Ostatní dřeviny jsou na poptání.

Technické parametry

CLT panely jsou maximálně flexibilní a skvěle adaptabilní i s jinými stavebními materiály. Ze statického hlediska nekladou architektuře téměř žádné limity, a to především díky rozložení zatížení do dvou směrů. Kromě rodinných domů jsou CLT panely vhodné k výstavbě vícepodlažních městských budov, průmyslových a komerčních objektů. CLT panely lze použít také u drobných staveb, jakou jsou konstrukce lávek, přístřešky pro auta apod.